Замуровані У Стінах: У Тибетському Монастирі Знайдено 84 Тисячі Древніх Сувоїв

У Тибеті, за 180 км від Евересту, на висоті 4300 метрів розташований древній монастир Сак’я. У 2003 році про нього стало відомо широкому загалу завдяки дивовижній знахідці. Археологи виявили у монастирі стародавнє сховище рукописних текстів, яке було буквально замуровано у стіні.

Сам монастир був заснований в 1073 Кончогом Гьялпо, ченцем з древнього впливового роду, який був одним з семи тибетців, які прийняли посвяту в буддійські ченці. Саме настоятелi цього монастиря до 13 століття керували Тибетом, перебуваючи під заступництвом монгольської династії Юань. Відповідно, Сак’я стала адміністративним центром Тибету, а місцева буддійська течія стала головною на Тибеті.

Так тривало до 1959 року, поки Китай не захопив Тибет, і настоятель монастиря був змушений втекти до Індії, де в місті Дерадун, він збудував монастир, ставши його настоятелем. Але повернемося все-таки до Сак’ї. У монастирі є унікальна бібліотека стародавніх рукописних книг з красивими ілюстраціями. В основному всі рукописи присвячені буддизму.

У 2003 році група дослідників на свій подив виявила в одній зі стін монастиря величезне замуроване сховище стародавніх сувоїв і книг. Розміри сховища вражають: довжина стіни близько 18 метрів, а висота близько трьох. Воно було буквально забите давніми текстами. Деякі зберігалися у вигляді сувоїв, а деякі у вигляді книг. Крім того, велика кількість текстів перебувала у футлярах.

Китайські дослідники досі продовжують роботи над рукописами зі схованки. Відомо, що кількість захованих рукописів та сувоїв близько 84000.

Вони присвячені не лише буддизму, а й історії, астрономії, математиці та різним мистецтвам. Деякі релігійні тексти написані чорнилом з додаванням золота і срібла і в основному відносяться до періодів Юань і Мінь, але деякі особливо цінні рукописи написані в епоху хана Хубілая (13 століття).

Що стосується бібліотеки монастиря загалом, то тут зібрано величезну кількість пам’ятників, які містять безцінні відомості з історії, літочислення, географії, медицини тощо.

Всі вони зберігаються на полицях величезної зали Лхахан Чен-По і виглядає все це дуже епічно. До речі, саме тут зберігається унікальний древній канон вагою близько 500 кг, який вважається найбільшим і найважчим у світі.

 

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.

Оцініть статтю