Зсувні схили

Зсуви – цс рух гірських мас (див. с. 116). який відбувається, коди сила тяжіння перевищує силу зчеплення між частинками грунту або породи і спонукає їх рухатися схилом донизу. Під час зсувів частина схилу починає рухатись уздовж площини спайності спочатку як єдине ціле. Коли в Санта-Текла стався зсув, рухома маса роздрібнилася й перемішалася, однак інколи частина схилу починає й завершує свій рух як єдине ціпе. Такий випадок стався в 1839 р. на узбережжі Дорсету Англії. Тоді осунулося прибережне урвище із розташованою на ньому фермою. При цьому поля лишилися придатними для обробітку’ і на них іще протягом кількох років збирали врожаї.
Найпоширеніша причина зсувів — рясні дощі, які насичують грунт водою. Значно потужніші чинники — землетруси й виверження вулканів. Внаслідок діяльності людини може збільшуватися ризик зсувів та небезпека їх наслідків.
У гірських регіонах зсуви часто є наслідком вирубування лісів, оскільки без них розмивається поверхневий шар і прискорюється ерозія. Іншу небезпеку приховує будівництво доріг, коли розкопують схил.
КАТАСТРОФА НА ГРЕБ. Внаслідок зсуву вода eodot у 1963 р. зруйнувала міст перелив, також спричин в 1966 р.
пагорбів, дестабілізуючи гірські породи. Ще однією проблемою є розбудова міст. Наприклад, у Малайзії в 1994 р. внаслідок зсуву було зруйновано
дванадцятиповерховий
житловий будинок, а в Гонконгу за останні 50 років зсуви забрали життя близько 500 осіб. Переважна більшість цих стихійних лих сталася через помилки під час спорудження будівель на стрімких схилах, що зазнають впливу літніх тропічних злив.
Хоча деякі зсуви відбуваються несподівано, в багатьох випадках незначні зрушення вказують на те, що ця територія перебуває в зоні ризику; На початку 1960 х років у процесі спорудження греблі Вайонт в Італійських Альпах сталося кілька незначних зсувів. Восени 1963 р. внаслідок підвищення рівня води відбулося насичення глинистого шару, і у водосховище, розташоване вище греблі, зійшов великий зсув. Греблю не було

Оцініть статтю