Ми з’ясували, як мозок реагує на алкоголь і чомусь більше не хочеться пити алкоголю (Пам’ятайте: вам теж не захочеться)

Зі смутком повідомляємо вам, що британські вчені (справжні) провели дослідження про вплив алкоголю на мозок і його результати засмутять навіть тих, хто не зловживає спиртними напоями. Виявляється, навіть невеликі, але регулярні дози алкоголю призводять до пошкодження зон мозку, що відповідають за процеси одержання і засвоєння інформації.

Однак, цим негативний вплив алкоголю на мозок не обмежується, тому ми в Тутка вирішили з’ясувати, які ще проблеми ви ризикуєте мати, регулярно втішаючись келихом улюбленого напою, і що все-таки відбувається в мозку під час потрапляння алкоголю до організму.

Що відбувається з мозком при вживанні алкоголю

Коли алкоголь проникає в організм, він негайно звужує кровоносні судини та капіляри. При цьому він склеює кров’яні тільця, що по них рухаються – еритроцити у своєрідні грона. В результаті цього в судинах утворюються тромби й через це порушується надходження кисню до найважливіших відділів головного мозку.

Клітини мозку гинуть, але цікаво те, що в момент їх загибелі людину охоплює почуття ейфорії, вона відчуває прилив енергії і радісне збудження. Попри те, що в цей час людина як ніколи близька до інсульту.

Найбільш значної шкоди мозку й організму в цілому завдає етиловий спирт, що входить до складу спиртних напоїв. Він є водорозчинною речовиною і накопичується в критичних обсягах в тих органах, де найбільше крові. Мозок з їх числа.

Зазвичай, мозок захищений від отруєння токсичними речовинами гематоенцефалічним бар’єром. Але, на жаль, етиловий спирт легко долає цю перешкоду. Саме тому мозок виявляється беззахисним навіть перед «корисним» келихом червоного вина під час вечері.

Які зони мозку страждають найбільше

Кора головного мозку – це ділянка, яка відповідає за всі розумові процеси, засвоєння інформації та свідомість. Алкогольне ушкодження цієї частини мозку призводить до того, що людина важко усвідомлює і погано розмовляє. Але водночас може розслабитися і відчувати себе впевнено.

Проблеми з прямоходінням і утриманням предметів виникають через порушення в мозочку, який покликаний контролювати рухову активність і координацію.

Гіпоталамус, отруєний етиловим спиртом, підсилює сексуальне збудження. А разом з загальмованою розумовою діяльністю (пам’ятаємо про кору головного мозку) це може призвести до неусвідомленої зради постійному партнерові.

Коли алкоголь впливає на довгастий мозок – відділ мозку, який регулює дихання і кровообіг – високий ризик задихнутися через короткочасну зупинку дихання. Але найчастіше отруєння цієї зони призводить до сонливості, тому у багатьох людей, що перебрали спиртними напоями, виникає бажання подрімати.

Кілька слів про похмілля

Лікар Джоел Сейпер (Dr. Joel Saper), засновник Мічиганського неврологічного інституту, називає похмілля «метаболічним ураганом», під час якого в тілі відбувається серія біологічних змін. Ключові симптоми похмілля – головний біль, нудота, діарея, сильна втома і спрага.

Причина такого жахливого стану криється в тому, що печінка переробляє алкоголь в ацетальдегід – ще більш токсичну, ніж етиловий спирт, речовину.

До того ж коли людина п’є, алкоголь впливає на нейротрансмітери головного мозку, примушуючи їх вироблятися у величезних кількостях. Серед них, наприклад, допамін – це він викликає у вас почуття ейфорії після дози спиртного. Вранці, коли дія алкоголю припиняється, виникає абсолютно протилежний стан.

Як зрозуміти, що пора скоротити частоту приймання алкоголю

Ми хочемо допомогти вам визначити, чи є кількість спожитого алкоголю безпечною для вашого мозку або все ж варто скоротити частоту дегустацій червоного і білого. Для цього пропонуємо вивчити 5 пунктів, в яких вам відкриється вся неприємна правда про вплив спиртного на ментальні здібності.

1. У вас стаються провали в пам’яті

Аді Джеффі (Adi Jaffe), лектор і фахівець з ментальних розладів і залежностей, пояснює провали в пам’яті недостатнім надходженням крові до ділянок головного мозку, які забезпечують запам’ятовування інформації, наприклад, до гіпокампа. Всупереч поширеній думці, тимчасові провали в пам’яті трапляються не тільки у закоренілих алкоголіків.

Амнезія або порушення пам’яті може виникнути навіть після одного келиха алкогольного напою. Зрозуміло, чим більше спиртного надходить до організму, тим більше шансів, що ви будете відтворювати події вчорашнього веселого вечора за фотографіями в соцмережах.

2. Ви погано запам’ятовуєте інформацію

Навіть якщо ви давно отримали дипломи всіх освітніх установ, здатність до засвоєння інформації втрачати не варто. Вона вам ще стане в пригоді. Як мінімум – на роботі, як максимум – скрізь і завжди, якщо ви прагнете до особистісного зростання. А для того, щоб швидко і у великих обсягах здобувати нові знання, вам доведеться переглянути свої стосунки з алкоголем.

Сьюзан Таперт (Susan F. Tapert), ґрунтуючись на своєму досвіді роботи з алкозалежними, заявляє, що мозок людей, які регулярно вживають спиртні напої, змушений працювати більше і посилено для того, щоб утримати в пам’яті нову інформацію: номер телефону, список покупок або адресу офісу, де буде проходити співбесіда.

Як бачите, навіть в таких ситуаціях періодично одурманений мозок повинен докладати зусиль. Що вже й казати про вищу математику і курси іспанської?

3. Ви повільно реагуєте

Коли до організму регулярно надходить алкоголь, в корі головного мозку починають відбуватися негативні зміни. Оскільки ця область відповідає за процеси мислення й обробку інформації, останні неминуче страждають. Тому всі сигнали, що надходять із зовнішнього світу через вуха, очі, ніс й інші органи сприйняття інформації, обробляються з затримкою.

В цьому немає нічого катастрофічного, якщо ви просто довго думаєте при відповіді на питання чи не можете швидко зреагувати, побачивши ранкову каву, що втікає з турки. Проблеми виникають тоді, коли ви не можете вчасно зреагувати на сигнал автомобіля або крик «Обережно!» від робітників на будівництві.

4. Ви не можете зосередитися

Група дослідників помітила, що часто потрапляючи в кров, алкоголь підвищує рівень норадреналіну – гормону збудження. Саме він викликає короткочасний емоційний підйом, коли ви вживаєте спиртне. Згодом високий рівень цього гормону робить людину імпульсивною, розсіяною і створює проблеми з концентрацією.

Тому, коли ви вкотре втратите нитку розповіді в книзі або «застигнете» під час важливої доповіді колеги, не поспішайте використовувати такі модні вирази, як «прокрастинація», «відсутність мотивації» і «синдром дефіциту уваги». Просто подумайте, чи не занадто часто ви супроводжуєте вечерю келихом доброго червоного вина.

5. Ви часто не можете підібрати слів

Як запевняє Аня Топівала (Anya Topiwala), психіатр Оксфордського університету, у людей, які часто вживають алкоголь, є великі шанси набути проблем з активним словниковим запасом. Разом з групою інших дослідників вона провела експеримент, в якому людей, що регулярно п’ють, попросили за хвилину назвати якомога більше слів на одну букву.

Як ви можете здогадатися, «алкогольний досвід» учасників дослідження позначився на виконанні завдання. Люди, які вживали від 7 до 14 порцій алкоголю на тиждень, впоралися із завданням на 14% гірше, ніж ті, хто випивав одну порцію і менше.

Отож, якщо ви постійно не впевнені у виборі слів для висловлення думок, можливо, варто рідше тішити себе улюбленими коктейлями в барі. Або просто читайте більше гарних книг і статей.

Гарна новина

Навіть люди з великим алкогольним «стажем» позбавляються від більшості вищезазначених проблем з мозком вже до кінця першого тверезого місяця. Тому якщо вам стало складно виконувати робочі/навчальні обов’язки, запам’ятовувати зміст статей на нашому сайті або висловлювати свої думки, ви знаєте, що робити.

До речі, дорогі читачі, ймовірно, ви чули про стандартну добову норму споживання алкоголю: 1 келих для жінки та 2 для чоловіка. Так ось, попри те, що ця рекомендація досі поширена, вже були проведені дослідження, які підтвердять, що така кількість спиртного – це все-таки забагато.

Результати цих досліджень засвідчують про те, що споживання більше ніж 100 грамів алкоголю на тиждень загрожує скороченням тривалості життя. У тих, хто споживав від 100 до 200 грамів на тиждень, тривалість життя скоротилася на пів року. Ті, хто випивав від 200 до 350 грамів, втратили 2 роки, а 350 грамів на тиждень виявляється можуть забрати цілих 5 років життя.

Джерело

Оцініть статтю