Покарання самотністю: Чому для дітей це згубно. Вu — доросла людuна, вам і бутu джедаєм

Донна Метьюз, дитячий психолог, не згодна з, популярною серед батьків, методикою «Сиди тут один і думай над своєю поведінкою». Всі ми в курсі, що кричати та соромити не можна, а реагувати на погану поведінку дітей потрібно. Залишити дитину одну в її кімнаті, щоб заспокоївся — чим поганий цей метод, адже дорослим допомагає усамітнення?

ДАЙТЕ ТАЙМ-АУТ СОБІ

Річ у тому, що мозок дорослої людини вміє керувати емоціями й, коли вони зашкалюють через край, дорослому досить ізолюватися ненадовго: вийти з кімнати, піти на прогулянку, закритися в ванній, і він заспокоїться. У дітей, на відміну від дорослих, мозок ще незрілий і керувати емоціями так не вміє. Для нього ця тимчасова ізоляція стає ще одним шкідливим для психіки фактором. Тому, якщо ви втрачаєте терпіння, то краще самі закрийтеся де-небудь і охолоньте: порахуйте до 10, повільно дихайте і повторюйте про себе, що ви любите свою дитину, яка щось-там накоїла. З дітьми буває дуже нелегко, але, реагуючи роздратуванням через втому, ви не допомагаєте дитині.

Чому залишити її саму в кімнаті — недобре? Вона ж дійсно через якийсь час заспокоюється, а ви при цьому не застосовуєте ніякого насильства, тим більше що бути ізольованим від людей за антисоціальну поведінку — покарання цілком логічне. А поки дитина сидить в одному кутку, а ви — в іншому, ви заспокоїтеся обидва. І, врешті-решт, завжди є надія на те, що вона в цей час і правда думає над своєю поведінкою і кається. Але ні, все з цим методом не так:

1. Діти, особливо товариські, сприймають тайм-аут, як покарання, а будь-яке покарання принижує, прищеплює почуття сорому, яке призводить до двох наслідків: або дитина буде вірити, що вона погана, вона, може, і стане більш податливою, але та довіра і щирість, яка була між вами, зіпсується, або дитина розлютиться і повстане, що, звичайно, краще, ніж перший варіант, але до очікуваних результатів це не приведе.

2. Страх бути кинутим, навіть якщо ви позбавляєте дитину спілкування на кілька хвилин, може запросто стати її супутником на довгі роки.

3. Якщо дитина поводиться погано усвідомлено (адже жодна розсудлива дорослий не покарає дитини за помилку або незнання чогось), це вже означає, що щось всередині мучить її, і з таким покаранням вона буде відчуватися себе ще гірше.

4. Тайм-аути кажуть дитині, що значущі дорослі не приймають її такою, якою вона є. «Погані» почуття гніву і злості у дитини не зникнуть: вони повернуться бумерангом в ще більш роздутому вигляді.

5. Будь-які покарання створюють атмосферу страху, де велика людина встановлює правила, а маленька повинна слухатися. Безперечно, дорослі повинні встановлювати правила, а діти — дотримуватися їх, але є способи домогтися цього, не руйнуючи здорової самооцінки дитини та довіри між ним і батьками.

6. Двері в кімнату закриті, а значить перекритий канал комунікації з тим, кого ти любиш і саме тоді, коли потребуєш цю людину найбільше. Будь-яке покарання — демонстрація того, що дорослий краще знає, як треба, тому тайм-аути позбавляють дітей самоповаги й здатності приймати рішення.

ЩО РОБИТИ ЗАМІСТЬ ПОКАРАННЯ ТАЙМ-АУТОМ

1. Перш за все потрібно навчитися регулювати ваші власні емоції. Виберіть для себе будь-яку техніку, яка буде не давати вам «розвалюватися» або «спалахувати», а навпаки, дозволить вам випромінювати мудрість і спокій. Якщо ви до рівня святого в цей раз не дотягли, вибачтеся перед дитиною.

2. Встановіть чіткі межі. Є речі, які дитина не повинна робити: кусатися, битися і т.д. Переконайтеся, що дитина точно зрозуміла, чого саме робити не можна. У спокійний момент обговоріть правила, формулюючи їх в доброзичливих, зрозумілих дитині, термінах. Якщо дитина зіткнулася з новою, раніше не озвученою забороною, чітко встановіть новий кордон: цього робити не можна

3. Створіть дитині «тихий куточок», це може бути будиночок, намет, «халабуда» в кімнаті: коли вона буде спокійна, знайдіть це затишне містечко і розкажіть, що сюди вона може прийти, коли відчуває себе схвильованою або коли їй потрібно трохи тиші. Нехай там будуть подушки, книги, м’які іграшки, — все, що дитина вважає приємним.

4. Підготуйте дитину до важких ситуацій. Якщо ви передбачаєте, що поведінка дитини може дати слабину: ви йдете в магазин і знаєте, що вона буде просити іграшку і нити, проведіть підготовчу роботу. По-перше, повідомте про ваші плани чітко: «Ми йдемо в супермаркет і не купуємо нічого, чого немає в списку» і не заходьте в магазин, поки дитина не прийме ці умови. За це дозвольте їй вибирати фрукти, снеки або формат макаронів.

5. Рольова гра дуже ефективний інструмент: зіграйте «погану дитинку», а ваше дитя хай побуде «злим» дорослим, — необхідність слідувати правилам стане їй зрозуміліше.

6. Будьте уважні до сигналів тривоги: як тільки ви бачите, що істерика на горизонті, постарайтеся зробити все, щоб уникнути її: погодуйте, пообнімайтеся, що завгодно.

ЯКЩО ЗРИВУ УНИКНУТИ НЕ ВДАЛОСЯ

У всіх нас є «темна сторона», але це не означає, що ми повинні піддаватися їй. Коли дитина вже розбушувалася і ви повинні якось реагувати, станьте джедаєм, адже це ви — дорослий / а, ви повинні залишатися спокійними, мудрими та сильними, тому:

БУДЬТЕ ПОРУЧ

Дитині потрібна ваша підтримка і спокійна присутність особливо тоді, коли її переповнюють емоції. Якщо ви йдете або виганяєте дитину, або закриваєте між вами двері, то ви, ніби говорите, що ви любите її тільки за хорошу поведінку.

НАЗВІТЬ ЇХ ЕМОЦІЮ

Покажіть, що ви розумієте, що вона відчуває, поясніть, що вона має право і на негативні емоції, але шоколадка буде після супу.

СПРОБУЙТЕ ЗРОЗУМІТИ, ЩО ВАМ ХОЧЕ ТАКОЮ ПОВЕДІНКОЮ ПОВІДОМИТИ ДИТИНА

Голод, втома, потреба в обіймах, нудьга, ревнощі, перезбудження? Спробуйте обговорити свої гіпотези з дитиною і розв’язувати проблему.

СЛУХАЙТЕ І БУДЬТЕ ГОТОВІ ЗМІНИТИСЯ

Іноді ви буваєте неправі й іноді ваші правила — дурні або можуть мати виключення. Послухайте, що говорить дитина, і не соромтеся поміняти свою думку.

ДЕ МОЖЛИВО, ЗАЛИШАЙТЕ МІСЦЕ ДЛЯ ПРИРОДНИХ НАСЛІДКІВ

Не хочеш плащ і парасольку — йди так, промокнеш. Чим молодші діти, тим раніше ви повинні втрутитися, поки наслідки не стали далекосяжними: десятка хвилин під дощем вистачить. Але повірте, ніщо так не працює, як природні наслідки.

ПОХІД В ТИХИЙ КУТОЧОК ПРОПОНУЙТЕ, КОЛИ ДИТИНА ПРИПИНИЛА БУШУВАТИ

Це вже не покарання, тому що вже все вирішилося, тепер потрібно просто трохи тиші й місце, щоб подумати про відповідальність за управління своїми емоціями.

Моя дитина
Фото з відкритих джерел
За матеріалами

Оцініть статтю